Siyaset

GÖZÜNÜZÜ KENTİMİZİN ÜZERİNDEN ÇEKİN!

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın içerisindeki Kestanelibahçe Koyu’nun günübirlik kullanım amacıyla ihaleye çıkarılmasına tepki gösteren Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdiler.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin basın açıklamasında, 22 adası, tabiat parkı, çam ormanları, muhteşem koyları, pırlanta kumsallarıyla Ayvalık’ın, rantçıların rüyalarını süslemeye devam ettiğini belirtti. Başkan Ergin, sürekli talan girişimlerinin tasarlandığını, ancak bu heveslerinin hiçbir zaman gerçeğe dönüşemeyeceğini söyledi.

Ergin, “Buna ne izin ne de fırsat vermeyeceğiz. Gözünüzü Ayvalık’ın muhteşem güzelliğine dikenlere sesleniyorum! Artık bizden uzak durun. Elinizi, kolunuzu, ayağınızı, cüzdanlarınızı, gözünüzü kentimizin üzerinden çekin. Doğal güzellikleri rant kapısı olarak görmek, son yılların en bilinen deyimiyle pek bir moda oldu. Karadeniz’de taş ocağı açmak için İkizdere’ye göz dikenler, yaylaların yollarını betonlarla kaplayanlar, gürül gürül akan derelere HES’leri konduranlar, kentimizin yeşil dokusu Karaayıt köyüne maden depolama alanı açanlar. Bir durun artık!” dedi.

Göreve geldiği iki yılı geçen bir zaman diliminde rantçıları püskürtmekten, gerçek hizmetleri düşünemez hale geldiğini vurgulayan Başkan Ergin, geçtiğimiz yıl yine günübirlik tesisler için açılan ihaleyi tepki koyarak iptal ettirdiklerini hatırlattı.

“Bugün görüyoruz ki yeni bir rant kapısı daha açılmak isteniyor” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Ergin şöyle devam etti:

“Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın içerisindeki Kestanelibahçe Koyu günübirlik kullanım alanının ihalesinin yapılacağını öğreniyoruz. Bu kenti yönetenlere, bu kentte yaşayanlara sorulmadan, danışılmadan karar almak, kararları yaşama geçirmek yerel yönetimleri yok saymak, tepeden inme kararlar almak yeni bir moda akımı olmalı. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Tabiat Parkı rantın değil, halkındır. Dünyanın en güzel yerlerinden olan cennet köşemiz Ayvalık’ın hem belediye başkanı olarak, hem bu güzelliklerin içerisinde yaşayan bir vatandaş olarak, bahsi geçen yerlerin günübirlik işletmelere özellikle de alan olarak ihaleye çıkmasına karşı olduğumuz için buradayız. Yaşadığımız bu toprakların tek sahibi biz değiliz. Burada yaşayan tüm canlıların yaşam hakkına saygı duymak zorundayız. Tabiat Parkı halkımızındır, burada yaşayan canlılarındır, işletmelere verilmesini kabul etmiyoruz. Bu ihale, Tabiat Parkı’nın betonlaşmasına yol açacak. Ama biz bu güzellikleri koruyarak, gelecek nesillere taşımaya kararlıyız.

Ayvalık halkı ve onun temsilcisi Ayvalık Belediyesi olarak Tabiat Parkı içinde, ister ‘Kamping’ ister ‘Günübirlik Koruma Alanı’ adı ne olursa olsun, yeni tesislerin oluşmasına ve yapılaşmasına karşı olduklarını ifade eden Başkan Ergin; “Tabiat Parkı içinde ticari amaçlı hiçbir oluşumu kabul etmemiz mümkün değildir. Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı ile bu bölgedeki kıyılarımız rantın değil, halkın ortak malıdır, halka kapatılamaz. Ayvalık’ta halka rağmen yaratılmak istenen oldu-bittilere boyun eğmeyeceğiz. Ayvalık halkı ve onun temsilcisi olan Ayvalık Belediyesi’nin görüşü doğrultusunda ihalenin iptal edilmesini istiyoruz. Aksi bir durumda yasal platformda her türlü mücadele kararlılığını sergileyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı’nı ranta teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı