Köşe Yazıları

NEREDE O ESKİ SEYAHATLER !

Eskiden seyahate çıkmak, yolculuk etmek ne kadar kolaymış. Al biletini, atla uçağa, git nereye gitmek istersen. Özellikle pasaport ve vize sorunu olmayanlar için. Al biletini, atla uçağa, git nereye gitmek istersen.

Ama şimdi öyle mi?

Pandemi sürecinde artık her ülkenin kendine göre giriş çıkış kuralları ve şartları var. Artık tatile gidilecek yerleri seçmenin kriterleri değişti. Hangi ülke test istiyor, hangi testi istiyor, karantina var mı, yok mu, hangi formlar dolduruluyor vesaire vesaire.

Ben de geçen gün, uzun bir aradan sonra evime, Londra’ya dönmeye karar vermiştim ama dediğim gibi Birleşik Krallığın kuralları nedeniyle direkt gelememiş ve İtalya’ya uğramıştım.

Ve sıra Londra’ya dönüşe gelince, bir sürü prosedürle karşılaştım ve biraz strese girdim doğrusu.

İlk önce İtalya’dan ayrılmadan, uçağa binebilmem için negatif sonuçlu Covid 19 testine ihtiyacım vardı. Ama örgendim ki, bir kaç değişik test şekli var. Oysa ki Türkiye’de bildiğim kadarıyla sadece PCR testi yapılıyordu. O yüzden İtalya’ya giderken böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.

Ama İtalya’da bir de Rapid Antigen test vardı. Yani sonucu kısa surede alınan bir test. Ancak onunda değişik şekilleri varmış. Birleşik Krallık “lateral flow device” ile olanı kabul ediyormuş ama onu yapan, ya da bilen bir yer bulamadım. Epey bir araştırmanın ardından, İtalya’nın dört bir tarafında bir çok şubesi olan bir laboratuvar buldum. Garanti olsun diye, ücreti antigen’in nerdeyse 2 katı olan PCR testi yaptırdım. Testimi yaptırdıktan sonra bir de Londra’ya dönüşte evde yapmam gereken 2. gün ve 8.gün testleri için sipariş verdim. Neyseki bu testlerin fiyatı biraz ucuzlamış. Sipariş referansımı da aldıktan sonra bu kez de “Passenger Locator Form” unu doldurdum. Ve artık hazırdım.

Bu arada o kadar ilginç ki, Milano-Londra bileti Ryanair ile eğer bagaj falan yoksa sadece £3. Şaka gibi değil mi? Ama giderken test, eve gidince test falan derken, toplam harcamam neredeyse Amerika biletine denk geldi. Tabi ki, test yaptıracak yer araştırması, test yaptırması, form doldurması derken yaşadığım stres de cabası.

Tekrar bu kadar zahmete girip, yakın bir zamanda seyahat eder miyim bilmiyorum. Gerçi yakında iki aşısını yaptırana test ve karantina zorunluluğu kalkacak gibi görünüyor. O zaman durum değişir tabi ki. Bekleyip göreceğiz. Ama artık iyiden iyiye sıkıldık bu virüsten ve etkilerinden.

Ben 10 günlük ev karantinamda, bir taraftan evimi temizleyip, bir taraftan da yolculuğun ve bunun hazırlığının stresini atacağım.

Haftaya görüşmek üzere, Hoşçakalın.

Daha Fazla Göster

İlkgül Karaca

Gazeteci / Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı