Köşe Yazıları

NOEL YENİDEN

Her yer yine ışıl ışıl, rengarenk, pırıl pırıl parlıyor.
Sokaklar, caddeler, mağazalar, iş yerleri, evler yine en güzel elbiselerini giydiler, parıldayarak göz kırpıyorlar.

Tabi kolay mı, geçen yıl kutlanamadı her yıl sabırsızlıkla beklenen, aileleri, sevenleri bir araya getiren Noel.

Kovid, Koronavirüs, yasaklar, kısıtlamalar, pandemi derken; 2020’de bir çok etkinlik, ve kutlamalar iptal edildi ya da ertelendi. Tabi ki Noel’de alışılagelmişin dışında sessiz sedasız kutlandı. Aileler, anneler, babalar, torunlar, çocuklar bir araya gelemediler. Noel ağaçlarının altı hediyesiz ya da bir kaç hediye ile sınırlı kaldı. Yani oldukça buruk ve yalnız bir Noel oldu.

Bu yıl insanlar geçen yılın acısını çıkarırcasına, sokaklara, mağazalara, pazar yerlerine hücum ettiler. Deli gibi alışveriş yapıp, Noel süsleri, ışıkları ile donanmış sokaklara attılar kendilerini. Sezonun vazgeçilmez Noel pazarları yine yeniden Londra’nın en güzel yerlerinde kuruldu.

Kaç yıldır Londra’da yaşıyorum, sokakları, alışveriş alanlarını, Noel pazarlarını hiç bu kadar kalabalık görmemiştim. Artık Korona, virüs, salgın kimsenin umurunda değil gibiydi. Her şey bir anlığına unutulmuş, maskeler atılmış, sosyal mesafenin eseri bile yoktu. Tabi çoğu kişi, çift aşısını hatta üçüncü aşılarını yaptırdıkları için rahattı, bir kısmı da olanların hiç birine inanmadığı için umursamazdı.

Ama birden yeni bir varyant çıktı; Omicron. Hızla yayılan bu varyant da insanları durdurmadı. Ama maalesef çalışanların bütün yıl bekledikleri ofis Noel partileri, yemekleri teker teker iptal edildi, yeni yıla ertelendi. Maskeler yeniden takılmaya başlandı, eczanelerin bedavaya dağıttığı evde yapılan test kitleri bulunamaz oldu, aşı kampanyaları tekrar başladı, aşı kuyrukları uzadıkça uzadı. Hastaneler yeniden dolmaya başladı. Ama hiç bir şey herkesin 2 yıldır sabırsızlıkla ve büyük bir heyecanla beklediği Noel ve yeni yıl sevincini ellerinden alamadı. Noel tatilleri, yolculukları başladı bile.

Yorucu ve stresli ve evet yine Koronalı bir yılı daha geride bırakıyoruz. Geçen yıla göre çok daha iyi durumdayız ve önümüzdeki yıl tamamen bitmiş olsun diye umut ediyoruz!

2022 yılının güzellikler, mutluluklar, sevgi, sağlık, başarı ve barış getirmesini, umut dolu ve virüssüz bir yıl olmasını diliyorum. Londra’nın rengarenk sokakları gibi renkli ve coşku dolu kutlamalarla dolu, ışıl ışıl pırıltılı bir yıl olsun 2022!

Klişe olmuş olsa da seneye buluşmak üzere diyorum ve;
“Merry Christmas and a Happy New Year Everyone!”

İlkgül KARACA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı