Köşe Yazıları

Seninle bir yolculuğa çıkalım mı?

Haydi gel seninle bir yolculuğa çıkalım bugün. Mevsimi sen seç, rotayı ben belirleyeyim. Karla kaplı bembeyaz bir kış mevsiminde mi seyahat etmek istersin, güneşin içini ısıttığı sımsıcak bir yaz mevsiminde mi? Ya da dallarında pembe beyaz tomurcuklar açan ağaçlarla dolu bir ilk baharda mı, belki de sarı turuncu yapraklarla bezeli bir yolda yürüyeceğin sonbaharda mı?

Seçim senin, hangi mevsimde yolculuk etmek istersen seç birini. Şimdi hayalini kurduğun mevsimde önünde bulunan uzun bir yolda ilerliyorsun. Orman gibi bir yer burası. Senden başka kimsecikler yok ormanda. Yürürken etrafındaki ağaçları duyumsuyorsun, üstüne bastığın zemini, bulunduğun ortamdaki kokuları, güneşi, soğuğu, rüzgarı, ılık meltemi. Hiç bitmesin isteyeceğin bir yol. Muhteşem bir manzara ve sen baş başasın.

Şimdi yürüdüğün yolun sonuna doğru karşında bir çocuk durduğunu görüyorsun. Bulunduğun ortamı hissederek, ağır ve emin adımlarla o çocuğa doğru yürüyorsun. Kim olduğunu merak ederken yaklaştıkça siluetinden kim olduğunu çıkarıyorsun.

Yolun diğer ucundaki çocuk “SENİN ÇOCUKLUĞUN”. Sana dikkatli gözlerle bakan ve seni inceleyen çocuğun yanına git şimdi. Ne hissediyor sence? Seni gördüğünde hissettiği duygu ne olabilir? Şu anki sen olarak ona hangi tavsiyelerde bulunmak isterdin? Ona nasıl davranmak isterdin? Ya da onun nasıl biri olmasını çevresindekilere nasıl davranması gerektiğini söylerdin? Konuş onunla. Onun yaşında olsaydın neleri farklı yapmak isterdin? O çocuk nasıl kendini daha fazla mutlu hissedebilir?

Şimdi tut elinden onun, önce sarıl, kucağına al ve sev onu, en çok sevgiye ihtiyacı var o çocuğun, sevilmeye ve değer görmeye. Ardından yere indir ve onu hiç bırakmayacağına söz vererek uzun ve keyifli yolculuğuna onu da dahil et, şimdiki senin yanına getir, elini sımsıkı tutmaya devam et. Ve ona verdiğin tavsiyelerin hepsini şimdi uygulamaya başla. Ertelemen için bir neden olmadığını fark etmiş olmalısın. Geçmiş geçmişte kaldı, değiştiremeyeceğin her şeyi kabul et, gelecek belirsiz, sen şimdiye odaklan. Geleceğini mutlu kılmanın yolu bugünkü seni ve içindeki çocuğu mutlu etmekten geçer.

İçimizdeki çocuğu keşfetmemizi sağlayan çok değerli Doğan Cüceloğlu’na saygılarımla…..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı