kültür sanat

ÜNLÜLER SANATLA TERAPİ İÇİN HATAY’DA

Yonca Evcimik, İrem Derici, Atakan Işıktutan ve Özgür Aras, depremden kurtulan çocuklara sanatla terapi etkinliği için Hatay’a gitti.

ÇOHAV (Çocuk Hastalıkları Araştırma, Önleme ve Tedavi Vakfı) organizasyonuyla gerçekleşen etkinlikte Yonca Evcimik, İrem Derici, Atakan Işıktutan ve Özgür Aras, çadır çadır dolaşıp, yüzlerce çocukla resim yaptı.

Yapılan resimler İstanbul’da ve Girne’de önümüzdeki günlerde büyük bir organizasyonla sergilenecek ve satışa sunulacak. Elde edilen gelirler, depremzede çocukların rehabilitasyonu, eğitimi ve acil ihtiyaçları için harcanacak.

Neden Resim?

ÇOHAV Mütevelli Heyeti Başkanı Abide Gülel, depremden kurtulan çocuklarla neden resim yaptıklarını şöyle açıklıyor:

“Depremde hayatta kalan çocuklar, korkunç travmatik olaylara ve sevdiklerinin kaybına tanık olmuş, ancak kederlerini ve acılarını ifade etme fırsatı verilmemişti. Bizler, özellikle yaşları 5 ila 13 arasında değişen çocuklara sanat terapisi uyguladık. Hayatta kalan çocukların unutulmaz anılar, psikolojik travma ve yaygın yoksullukla baş başa kalmaması için böyle bir adım attık.

İyileşme Sürecini Büyük Ölçüde Kolaylaştırabilir 

Sanat terapisi, Hatay’da depremden etkilenen çocuklar için etkili, psikolojik olarak yararlı ve kültürel olarak uygulanabilir bir müdahaleydi. Çalışmaya katılan çocuklar basit, anlaşılır dilde çevrilmiş sanat görevleri aracılığıyla, daha önce söze dökülmeyen travma ve acıyı kolayca paylaştılar. Çocukların çizimleri, travmatik deprem deneyimlerini, sevdiklerini kaybetmenin acısını, ailenin önemini ve gelecek hayallerini ortaya çıkardı. Sanat terapisi sayesinde çocuklar, deprem ile paramparça olan duygusal kontrollerini yeniden kazanmayı ve kayıplarını anmayı başardılar.

Sanat terapisi, doğal afetlerin çocuklar üzerindeki olumsuz psikolojik etkisini de azaltabilir. Sanat terapisi seansları, çocukların daha önce söze dökülemeyen içselleştirilmiş travmalarını ifade etmelerini sağlar, savunmaları azaltır ve bir güvenlik imajı sunar. Çocukların duygularının grafik temsilleri, iyileşme sürecini büyük ölçüde kolaylaştırabilir.

Kendi deneyimlerime göre, depremden etkilenen çocuklarla sanat terapisi kullanımının değerli bir tedavi yöntemi olduğunu gördüm.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı