Ekonomi Haberleri

ESİAD İzmir AB Bilgi Merkezi STK Temsilcilerini Topladı

ESİAD İzmir Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla dayanışma, birliktelik ve işbirliği değerlerini pekiştirmek üzere bir araya geldi.


Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğinin de ele alındığı, yuvarlak masa anlayışıyla düzenlenen toplantıda spor, turizm, eğitim, engelsiz yaşam alanlarında çalışan STK yetkilileri, teknopark yöneticileri, üniversite öğretim üyeleri ve İzmir Valiliği temsilcileri yer alırken Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Bedriye Tunçsiper de yemeğe katıldı.

AVRUPA GÜNÜ’NÜ KUTLADILAR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, ESİAD olarak Avrupa Birliği’ne tam üyelik süreci ile ilgili toplumumuzda farkındalık yaratılması konusunda çalıştıklarını belirtti. Schuman Bildirisi ile 9 Mayıs’ın Avrupa Günü olarak kutlandığını aktaran Sivri, “AB üye devletleri ve aday ülkelerde kutlandığı gibi biz de her yıl İzmir Avrupa Birliği Bilgi Merkezi olarak Avrupa Günü’nü seminer, panel, sinema gösterimi, konser gibi çeşitli etkinliklerle kutluyoruz” dedi.

AB TÜRKİYE İLE DAHA GÜÇLÜ OLACAK

Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin Türkiye açısından önemini vurgulayan Sivri, “Avrupa Birliği’ne üyelik süreci, hem küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye hedefi hem de ortak ve evrensel değerlerimiz yönünde Türkiye’nin sosyal refahına katkısı açısından büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda tam üyelik hedefiyle AB müzakere sürecine devam edilmelidir. Güçlü bir Türkiye’yi entegre eden AB de daha güçlü olacaktır” diye konuştu.

Toplantıda söz alan STK temsilcileri kendi projelerini tanıtarak, işbirliği ve ortak proje zemini için paylaşımlarda bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı