Köşe Yazıları

TEOS’DA “TUNA MASTERS” HEYECANI

Usta balıkçıların derin sulara açıldığı turnuvada yarışmanın kaderini ilk gün yakalanan balıklar belirledi...

Türkiye’nin en çok ilgi gören, Avrupa’nın ise önde gelen açık deniz sportif balık avı turnuvalarından ‘Tuna Masters’ serisinin ilk ayağı olan ‘Tuna Masters Teos’ da usta balıkçılar en büyük ve en çok balığı yakalamak için 10-11 Eylül tarihlerinde derin sulara açıldı. Açık deniz sportif balık avının duayenlerinden Murat İyriboz ile Elvio Pennetti tarafından organize edilen ve bu yıl, Bitci.com ana sponsorluğunda, Teos Marina ev sahipliğinde ve Seferihisar Belediyesi himayesinde, 7’ncisi düzenlenen Bitci.com Tuna Masters Teos Balıkçılık Turnuvası ikinci yarışma günü sonrası düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Yarışmanın kaderini ise ilk gün yakalanan balıklar belirledi. En Fazla Balık kategorisinde bu yıl da turnuvanın duayen isimlerinden İzmir Ticaret Odası Başkanı (İZTO) Mahmut Özgener’in oğlu Can Özgener’in de aralarında olduğu ekip yakaladıkları üç orkinos ile birinci olurken, FIUME ekibinin yarışmanın ilk günü yakaladıkları 89,80 Kg Bluefin orkinos, ekibe şampiyonluğu getirdi.

 

USTA BALIKÇILAR ŞAMPİYONLUK İÇİN DERİN SULARA AÇILDI

8 ve 9 Eylül 2022 günleri yarışma kayıtları ve brifinglerle başlayan turnuvaya Seferihisar çevresindeki tüm marinalar ile Kıbrıs, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Monaco gibi ülkelerden gelerek kayıt yaptıran, aralarında Erkut Soyak, Gökhan Çarmıklı, Turgut Konukoğlu, Suat Yiğit, Mahmut Özgener, Altuğ Aksoy, Sinan Kuran ve Bülent Delican gibi uluslararası sularda kendini kanıtlamış birçok ustanın yer aldığı 51 ekip, 10 Eylül sabahı en büyük balığı yakalamak için Sığacık Körfezi’ne açıldı.

 

DENİZDEN GELEN SERGİSİ

Tuna Masters Teos’ta yarışmaya ek olarak, turnuva sahasında dünya lideri birçok marka da destekçi olarak ürünleri ile yer aldı. Bu yıl ilk defa, Tuna Master Turnuvaları Driftwood Sanatçısı Cem Özipek de “Denizden Gelen” sergisinde eserlerini sergiledi.

 

İLK GÜN YARIŞLARINDA 11 EKİP 15 BLUEFİN İLE KARAYA DÖNDÜ

Yarışma takviminin ilk günü, gün boyunca 9 balık yakalandığı bilgisiyle oltaların sudan çıkarılma saati olan 17.00’ye yaklaşılırken; 16.56’da ard arda başlayan anonslarla 9 ekibin daha oltasına balık vurması heyecanı arttırdı. Mücadeleler için 45 dakikalık uzatmanın sonunda yakalanan 6 yeni balıkla turnuvanın ilk gününde 11 ekip karaya 15 Bluefin Orkinos ile döndü.

 

TORNADO VE FIUME EKİPLERİ İLK GÜNÜN DE GALİPLERİYDİ

Turnuvanın ilk günü yakalanan balıkların tartılıp ölçülmesi neticesinde En Fazla Balık kategorisinde; 42,200 Kg., 62,100 Kg. ve 67,200 Kg. 3 Bluefin Orkinos yakalayan Mahmut Özgener, Can Özgener, Dan Levent, Ethem Çolak, Özdemir Kuran, İsmail Cider ve Recep Can’dan oluşan TORNADO ekibi, 70,260 Kg. ve 66,500 Kg. 2 Bluefin Orkinos yakalayan Sinan Kuran, Talya Kuran, Kayra Kuran, Renay Onur, Kürşat Çetin, Halit Aslandağ ve Eray Tamgaç’tan oluşan SHAMU ekibi ile 49,300 Kg. ve 49,900 Kg. 2 Bluefin Orkinos yakalayan Özgür Sezgin, Fikret Mesut Kocabıyık, Reyhan Sezgin ve İpek Kocabıyık’tan oluşan SİS 35 ekibi avantaj elde etti. Günün En Büyük Balığı ise Serkan Sezginer, Serdar Sezginer, Serhat İnceoğlu ve Veli Yılmaz’dan oluşan FIUME ekibinin yakaladığı 89,800 Kg. ağırlığındaki Bluefin Orkinos oldu.

 

MİNİMUM BALIK BOYU 150 CM’E ÇIKARILDI

Turnuvanın ilk yarışma gününde 140 cm olarak açıklanan minimum balık boyu ikinci yarışma gününde 150 cm’ye çıkarıldı. 62 mücadelenin yaşandığı gün 10 bluefin orkinos karaya çıkarıldı. Yakalanan balıkların tartılıp ölçülmesi sonrasında iki gün süren mücadelelerin skorlarının hesaplanmasından sonra ödül töreni düzenlendi.

 

YARIŞMANIN KADERİNİ İLK GÜN YAKALANAN BALIKLAR BELİRLEDİ

Serkan Sezginer, Serdar Sezginer, Serhat İnceoğlu ve Veli Yılmaz’dan oluşan FIUME ekibinin ilk gün yakaladığı 89,80 Kg Bluefin orkinos ekibe EN BÜYÜK BALIK ödüllerini kazandırdı.

EN FAZLA BALIK kategorisinde ilk gün 42,200 Kg., 62,100 Kg. ve 67,200 Kg. 3 Bluefin Orkinos yakalayan Mahmut Özgener, Can Özgener, Dan Levent, Ethem Çolak, Özdemir Kuran, İsmail Cider ve Recep Can’dan oluşan TORNADO ekibi 1029,3 puan ile birinci olurken, 47,60 Kg Bluefin orkinos yakalayan ve 155cm ile 163cm Bluefin orkinosu yakalayıp canlı denize salan Burak Galip Akkurt, Ahmet Akıncı, Ahmet Turan, Serkan Aşkar, Cem Akkurt ve Mehmet Çelik’ten oluşan STAFU ekibi 958,8 puan ile ikinci, 49,30 Kg, 49,90 Kg ve 56,60 Kg Bluefin orkinos yakalayan Özgür Sezgin, Fikret Mesut Kocabıyık, Reyhan Sezgin ve İpek Kocabıyık’tan oluşan SİS 35 ekibi 934,8 puan ile üçüncü olarak ödüllerini aldılar. Turnuvada 175cm Bluefin orkinos yakalayıp canlı ve sağlıklı olarak denize salan Macit Akad, Liya Akad, Tolga Kömüş ve Mehmet Dönmez’den oluşan ODIN ekibi ise 734,1 puan kazanarak JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ almaya hak kazandı.

 

Tuna Masters 2022 serisinin özel ödülü “Tuna Master of the Year Kemeri” 15 – 18 Eylül tarihlerinde Alaçatı Port Marin’da yapılacak mücadeleler sonunda yeni sahibine kavuşacak.

 

Fulya OMAÇ / Seferihisar / İZMİR

Daha Fazla Göster

Fulya Omac

Gazeteci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı