Ekonomi Haberleri

Platin Bilişim’in Hedefi Bölgesel Liderlik

Pandemi döneminde yeni iş modeli ile çözüm ailesini zenginleştiren ve insan kaynağına yatırımlar yapan Platin Bilişim, 2021 yılına ait yol haritasını açıkladı. Gelecek yıl yatırımlarının geri dönüşünü almayı hedefleyen firma, hizmet ihracatına odaklanarak bölgesel liderliğe oynayacak. 

360 derece güvenlik ve veri koruma hizmetleri alanında uçtan uca çözümler sunan Platin Bilişim, hedefini büyüttü. 2020 yılında insan kaynağına, yeni teknolojilere ve Güvenlik Operasyonları Merkezi’ne (Fusion SOC) yatırım yapan Platin Bilişim, hizmet ihracatına odaklandığını açıkladı. Bölgesel bir oyuncu olma stratejisiyle pazara liderlik etmeyi hedeflediklerini belirten Platin Bilişim CEO’su Ayhan Bamyacı;

“Yönetilebilen servislerimiz ile 2021’de organik ve inorganik büyümeye devam edeceğiz. Olumsuz pazar koşullarına rağmen, uzun vadeli düşünerek pandemi döneminde kendi öz kaynaklarımızla planladığımız yatırımlarımızı hayata geçirmeyi başardık. Yeni nesil  iş modeli ve hizmetler ile çözüm ailemizi daha da zenginleştirdik. Yaptığımız yatırımlarımızın karşılığını 2021’de almayı bekliyoruz.” dedi.

“Sene başında 65 kişi olan ekibimiz, şu anda 110 kişiye ulaştı.” şeklinde konuşan Bamyacı sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“2021 yılına; hem nitelikli insan kaynağımız hem de güçlü altyapımız ile hazır olduğumuzu söyleyebilirim. Bir önceki yıla oranla personel sayılımız yaklaşık %70 oranında arttı.

Böylece gelecek yıla yönelik yatırımlarımızı da şimdiden tamamlamış olduk. Önümüzdeki sene yurt dışına yönelik hizmet ihracatına daha da fazla odaklanarak ciromuzun yarısını bu kanaldan sağlamak hedefindeyiz.” dedi.

 

3 trilyon dolarlık zarar ekonomisi! 

Pandemi nedeniyle kurumsal iş hayatının evlere taşınmasının siber saldırılara zemin hazırladığını hatırlatan Bamyacı, dünya genelinde siber saldırıların maliyetinin 3 trilyon dolar olduğunun altını çizdi.

 

Ayhan Bamyacı global ölçekte güncel pazar verilerini ise şu sözlerle açıkladı:

“Bu rakamın üçte biri hırsızlık vakaları ile kurumların uğradığı zararı ifade ediyor. Geri kalan 2 trilyon dolar ise, siber saldırıya maruz kalan firmaların saygınlık ve itibar kaybı nedeniyle dolaylı olarak uğradığı zararı temsil ediyor. Dünyada 2 milyara yakın web sitesi bulunuyor. Bunların 500 milyonunun aktif olduğu tahmin ediliyor. Bu durumda her 10 siteden bir tanesi zararlı yazılımları içeriyor. Her 28 saniyede bir ise saldırı gerçekleşiyor.”

Ayhan Bamyacı, Covid-19’un dünya ekonomisinde oluşturduğu dönüşüm sonrası gelecek beklentilerini ise şöyle özetledi:

 

Pandemi küresel anlamda her sektörü etkileyerek iş yapış biçimlerimizi değiştirdi ve gelecekte beklediğimiz bazı süreçlerin çok daha hızlı bir şekilde hayata geçmesini sağladı. İş hayatındaki bu evrilme, önümüzdeki günlerde sektörümüz için de yeni fırsatlar sağlayacaktır.

Hem üretim hem de hizmet sektörü için dijital teknolojiler önümüzdeki günlerde daha da ön plana çıkacak. Dijital altyapıyı oluşturan bilişim sektörünün ise çok daha önemli ve stratejik bir hale geleceğini düşünüyorum.

 

Siber güvenlik harcamaları 2022’de 133.7 milyar dolara ulaşacak

Gartner raporlarına göre; Dünya genelinde şirketlerin sadece %5’i tam anlamıyla korunuyor. 2022 yılı itibarıyla dünya çapında siber güvenlik harcamalarının ise 133.7 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Öte yandan, 2020 yılının Ocak ve Nisan ayları arasında dünya genelinde bulut tabanlı siber saldırıların yüzde 630 oranında arttığı gözlemledi. Bulut bilişime geçişteki bu yükseliş, veri güvenliği altyapısı yatırımlarını da arttıracak. Vanson Bourne araştırma verilerine göre kurumların %96’sı genel bulut güvenliğiyle ilgili endişe duyuyor. Araştırma şirketi, kurumların yüzde %70’inin geçtiğimiz yıl bulutla ilgili bir veri ihlali yaşadığını belirtiyor. Tüm bu bilgiler ışığında veri güvenliğiyle ilgili pek çok riski beraberinde taşıyan bulut bilişim, 2021 yılında da güvenlik profesyonellerinin ana gündem konusu olmaya devam edecek.

5G gibi yeni teknolojilerin yükselişi ile beraber siber saldırılar da daha karmaşık bir yapıya bürünecek. Sonuç olarak finansal kuruluşların risk seviyeleri ve regülasyonlar nedeniyle veri korumaya yönelik daha proaktif bir yaklaşım sergilemesi gerekecek.

Dünya çapında kullanılan IoT cihazlarının sayısındaki büyük artış ve 5G teknolojisinin sağladığı imkanlar ile 2021’de işlerin gittikçe daha da ilginç bir hale geleceği düşünülüyor. Özetle dijital dönüşüm projelerinin sayısı gelecek yıl daha da artacak. BT ve güvenlik uzmanları modern çalışma ortamlarının güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atarken 2021, dünyanın her yerinde kendini geleceğe hazırlamak için çaba sarf eden ve işini güvence altına almaya çalışan kuruluşların çabalarına sahne olan bir yıl olacak.

Platin Bilişim Hakkında

2001 yılında kurulan Platin Bilişim, veri koruma ve siber güvenlik çözümleri sunan bir teknoloji firmasıdır. Konularında Dünya’nın en başarılı ürünlerine sahip, IBM, Veritas, Symantec +Broadcom, Transvault, Hitachi Vantara,  Splunk, Recorded Future, HCL ve f5 gibi üreticilerin çözüm ortağıdır. Platin Bilişim 2001’den beri yüksek mühendislik tecrübesi ile uçtan uca güvenlik sağlamak için çalışmaktadır. Müşterilerine, lider güvenlik ürünlerinin yanı sıra danışmanlık, operasyonel destek ve bakım gibi hizmetleri de sunmaktadır. KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) gibi son derece önemli ve regülasyonlara tabî konularda müşterilerine yol gösteren Platin Bilişim’i rakiplerinden ayıran en önemli farkı, sağladığı Profesyonel Hizmetlerin yüksek standartları ve uyguladığı başarısı kanıtlanmış metodolojilerdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı